Kategórie
Zo zahraničia

Ako napájať elektromobil solárnou energiou šesťkrát rýchlejšie a bez tradičnej nabíjacej stanice?

Na trh prichádza unikátna novinka, ktorá výrazne zdvíha „latku“ v oblasti chytrých fotovoltických meničov. Ide o vylepšenú generáciu fotovoltických meničov HD-Wave od spoločnosti SolarEdge, ktorá obsahuje v sebe integrovanú dobíjaciu stanicu.

Zariadenie umožní dobíjať elektromobil solárnou energiou, a to až šesťkrát rýchlejším tempom, než je to v prípade štandardných dobíjacích staníc (Level 1).

Unikátna solárna nabíjačka

Pri uvedení meniča HD-Wave na trh spôsobil SolarEdge malú revolúciu vo fotovoltike. O tomto unikátnom meniči sme už informovali na jeseň 2015.

Teraz SolarEdge svoj menič obohatil o integrovanú nabíjačku elektromobilov. Toto zariadenie dokáže nielen monitorovať a optimalizovať výrobu solárnej energie, ale tiež vie nabiť elektromobil solárnou energiou.

Tento unikátny menič ponúkne zákazníkom značné úspory, a to nielen na hardvéri (zariadení), ale aj pri samotnej inštalácii. Ak sa rozhodnete pre jeho inštaláciu, potom totiž ušetríte na kabeláži, rozvodoch a aj na ističoch.

Ďalšou výhodou tohto zariadenia je skutočnosť, že už nebudete potrebovať ďalší špeciálny istič, čo vám ušetrí priestor a aj nutnosť potenciálnych budúcich úprav hlavného rozvádzača.

„SolarEdge kladie dôraz na vývoj inovatívnych zariadení na zvýšené využitie solárnej energie a dosiahnutie úspor pre zákazníkov,“ hovorí Guy Sella, CEO a predseda predstavenstva spoločnosti SolarEdge. „Doplnenie nabíjacej stanice do nášho rýchlo rastúceho portfólia produktov umožní majiteľom zariadení jednoduchšie riadiť ich energetické potreby.“

Unikátna technológia

Vďaka proprietárnej technológii, ktorá je krytá patentom, je nová verzia meniča HD-Wave vybavená integrovanou nabíjačku elektromobilov. Týmto sa dosahuje lepšie využitie solárnej energie nielen na vlastnú spotrebu domácnosti/firmy, ale aj na nabíjanie elektromobilov.

Zariadenie využíva solárnu elektrinu, ale aj elektrinu zo siete na nabíjanie elektromobilov v režime „Level 2“ s výkonom 9,6 kW (40 Amp). Ide až o šesťkrát rýchlejšie nabíjanie, než je to v prípade tradičného štandardu „Level 1“.

Ak nie je dostupná elektrina zo slnka, potom zariadenie použije elektrinu zo siete na nabíjanie elektomobilu v režime v rámci „Level 2“ s výkonom 7,6 kW (32 Amp), ktoré je päťkrát rýchlejšie, než je to v prípade štandardu „Level 1“.

Výrobca poskytuje na menič vybavený nabíjačkou elektromobilov 12-ročnú záruku. Do budúcnosti sa počíta, že tento „chytrý menič“ ponúkne používateľom ďalšie nové funkcie, ako je tzv. „Demand-Response“ (režim riadenia spotreby energie) alebo aj možnosť nabíjania v hodinách mimo špičky s cieľom minimalizácie nákladov na zaobstaranie elektriny.

Na videu si môžete prezrieť, ako tento menič funguje v praxi. Ak máte záujem o ďalšie informácie, môžete ich nájsť v produktovom liste. Ďalšie informácie o produktoch spoločnosti SolarEdge sú k dispozícii TU.

Predstavenie produktu

Vôbec prvýkrát SolarEdge predstavil túto produktovú novinku na tohtoročnom veľtrhu InterSolar North America, ktorý prebehol v polovici júla v San Franciscu.

Záujemcovia z radov verejnosti si môžu portfólio produktov SolarEdge prezrieť na výstave Smart Energy Forum 2017 (vstup zadarmo pre verejnosť – nutná registrácia TU) dňa 26. októbra 2017 v Prahe.

Zdroj: solarnenovinky.sk