Kategórie
Zo zahraničia

Elon Musk (Tesla): Do 100 dní vyriešim blackout v Austrálii, inak budú batérie zadarmo

Južná Austrália sa stretáva s problémami v dodávkach elektriny, pričom miestne médiá o tom hovorili v septembri 2016 ako o „blackoute“. To je dôvod, prečo v Austrálii raketovo rastie záujem o inštalácie fotovoltických elektrární a tiež batériových systémov. Hrozbu „blackoutu“ chce vďaka svojim batériám vyriešiť americký vizionár Elon Musk.

Južná Austrália je najviac závislá od energie z obnoviteľných zdrojov. Výpadky prúdu, ktorých sériu má toto územie za sebou, môžu mať vážne vplyvy na tamojší priemysel. Ten počas jedného takéhoto „blackoutu“ zostal ochromený celé dva týždne.

Blackout spôsobuje záujem o fotovoltiku

Po vlne niekoľkých výpadkov v dodávkach elektriny (tzv. blackout) v priebehu septembra 2016 sa v južnej Austrálii v období od októbra investovalo viac než 22 miliónov USD do výstavby nových fotovoltických elektrární. Počas posledného polroka sa tu postavilo viac než 6 500 nových solárnych elektrární. Tempo rastu výstavby nových solárnych inštalácií bolo v druhom polroku o 21 % vyššie než v predchádzajúcom období.

„Obyvatelia južnej Austrálie investujú vlastné peniaze do nových solárnych elektrární, aby sa ochránili pred stále rastúcimi cenami elektriny, zaistili si energetickú sebestačnosť, a prispeli tak k ochrane klímy,“ vyhlásil na adresu nového solárneho boomu Dan Spencer, zástupca ekologického hnutia Solar Citizens.

Muskov plán

Na aktuálny vývoj a problémy s výpadkami elektriny v Austrálii zareagoval aj americký podnikateľ a vizionár Elon Musk, ktorý je spoluvlastníkom výrobcov batériových úložísk a elektromobilov Tesla. Musk minulý týždeň navrhol južnej Austrálii, že jej do 100 dní pomôže vyriešiť problémy s výpadkami prúdu.

Podľa Muska je vraj jeho firma za 100 dní schopná sprevádzkovať batériový systém s kapacitou 100 MWh, a vyriešiť tak problém s blackoutom v južnej Austrálii. Na otázku, či to myslí vážne, odpovedal, že ak dodávku nestihne, batérie nainštaluje zadarmo.

Musk ďalej uviedol, že cena za kWh by bola zhruba 250 dolárov (asi 6 400 korún). Pri veľkosti 100 MWh to tak za set batérií predstavuje cenu 25 miliónov dolárov (asi 640 miliónov korún).

Do 100 dní alebo zadarmo

Na vyhlásenie Elona Muska zareagoval Mike Cannon-Brookes, austrálsky miliardár a spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti Atalssian. Na Twitteri sa spýtal Muska, či môže garantovať dodanie batérií do 100 dní, keď mu zoženie peniaze a politickú podporu.

„Tesla systém nainštaluje a sprevádzkuje za 100 dní od podpisu zmluvy alebo bude zadarmo,“ odvetil Musk.

Austrálska federálna vláda k Muskovmu návrhu uviedla, že o podpore takéhoto projektu by mohla uvažovať. Či však na Muskov návrh pristúpi, nie je zatiaľ jasné. Minister životného prostredia a energetiky Josh Frydenberg pre Reuters uviedol, že vláda je pripravená spolupracovať s firmami, ktoré ponúknu serióznu pomoc pri rozširovaní úložnej kapacity.

Zdroj: solarnenovinky.sk