Kategórie
Zo zahraničia

Fotovoltické panely sa stanú súčasťou projektu Udržateľného mesta v Dubaji

Fotovoltické panely s výkonom 10 MW od spoločnosti Trina Solar boli uvedené do prevádzky v Dubaji v rámci inovatívneho projektu, ktorý slúži ako dôkaz toho, že je možné vybudovať rezidenčný a voľnočasový komplex len na báze čistej energie. V komplexe sa nachádza 500 obytných víl, hotel so 170 izbami, mešita, škola, plavecký bazén a jazdecký klub s dráhou. Ide o jeden z najväčších rezidenčných a komerčných projektov založených na čistej energii dosiaľ vystavaných na Strednom východe.

Špičková technológia

S ohľadom na drsné prírodné podmienky na Strednom východe sa bude inštalácia skladať zo 40 000 panelov Duomax. Ide o riešenie, ktoré je už dlho známe svojou trvanlivosťou a spoľahlivosťou. Panely Duomax majú prvotriedny bezrámový dizajn, ktorý bráni akumulácii prachu a vykazuje minimálnu potrebu čistenia, čím zaisťuje udržateľné a ekologicky prijateľné štandardy. Dvojité sklo Duomax zabezpečuje projektovú životnosť 30 rokov, ktorá je garantovaná výkonovou zárukou spoločnosti Trina.

Toto udržateľné mesto je považované za prvú udržateľnú komunitu na Strednom východe postavenú 18 kilometrov od Dubaja na ploche päť miliónov štvorcových stôp a očakáva sa, že bude mať približne 2 000 obyvateľov. Postavila ho spoločnosť Diamond Developers, jedna z prvých firiem v Dubaji, ktoré vstúpili do odvetvia súkromného vlastníctva a výstavby realít od zavedenia súkromného vlastníctva realít v roku 2002.

Spoločnosť Trina Solar má na svojom konte už niekoľko rozsiahlych inštalácií, preto si ju developer zvolil na výstavbu solárneho poľa so 40 000 panelmi, ktoré by mali ročne vyprodukovať približne 16 GWh energie. „V spoločnosti Trina Solar sme nesmierne hrdí na to, že zaisťujeme hlavný energetický zdroj pre potreby tejto komunity,“ povedala Helena Li, prezidentka pre oblasť Ázie, Tichomoria a Stredného východu.

Solárna energia ako nástroj na udržateľný rozvoj

Solárna energia významne prispeje k ambíciám Dubaja stať sa do roku 2020 trvalo najudržateľnejším mestom na svete. Z tohto dôvodu miestna vláda hľadala sofistikovanejšie projekty, predovšetkým pre púštne prostredie.

„Sme veľmi radi, že sme sa stali jedným z podporovateľov dosahovania tejto vízie v oblasti čistej energie vďaka našim inovatívnym solárnym produktom. Udržateľné mesto je prevratná iniciatíva na zaisťovanie zodpovedného rastu a rozvoja mesta. Vďaka produktom spoločnosti Trina Solar je významná časť energetických potrieb obyvateľov zaisťovaná čistejšou energiou, pri nižších nákladoch a s výhľadom na udržateľnejšiu budúcnosť,“ povedala Helena Li.

Anwar Zabini, generálny riaditeľ spoločnosti City Solar, uviedol: „Dokončenie fázy 1 je významný medzník v našej práci v rámci udržateľného mesta s inštaláciou 24 170 solárnych panelov. Naša práca bude pokračovať a tešíme sa na začiatok druhej fázy, v ktorej budeme inštalovať ďalších 15 000 solárnych panelov. Smerujeme k nášmu celkovému cieľu 40 000 solárnych panelov, ktoré budú nakoniec vyrábať až 10 MW energie pri maximálnom výkone. Ročná produkcia energie bude na úrovni 16 000 MW, čo prispeje k zníženiu emisií uhlíka o 8 000 ton ročne.“

Celý článok