Kategórie
Z domova

Na Slovensku vznikne nová gigatováreň na batérie, ale nepostaví ju Tesla

Neďaleko Žiliny má vzniknúť nová továreň na batérie, ktorú postaví slovenský investor Proma Energy. Ako technológia sa použijú nové revolučné 3D lítiové batérie, ktoré vyvinul Dr. Jan Procházka zo spoločnosti HE3DA (číta sa „Heda“).

HE3DA expanduje na Slovensko

Zámerom HE3DA je vybudovať prvý veľký závod na výrobu batériových technológií (výrobných liniek) v Českej republike a túto technológiu poskytovať vo forme licencie ďalším záujemcom v zahraničí, ktorí budú potom na tejto technológii vyrábať batérie pre konečných zákazníkov.

Prvú zahraničnú expanziu HE3DA plánuje na Slovensku. V spolupráci s novozaloženou slovenskou spoločnosťou Proma Energy (materská firma Proma sa zameriava na projektovanie, predaj a výstavbu nehnuteľností o. i. energeticky efektívnych budov) má pri Čadci vzniknúť obrovská továreň s výrobou 1 GWh ročne.

Na porovnanie, Tesla Gigafactory v Nevade, zatiaľ najväčšia prevádzka tohto druhu na svete, bude vyrábať 500 MWh. Výrobu v Čadci bude zaisťovať 36 výrobných liniek, stroje a materiál (rovnako ako do ostatných prevádzok) bude dodávať továreň v Hornej Suchej.

Ján Majerský, riaditeľ spoločnosti Proma, potvrdil, že pre továreň už majú pripravený pozemok, rieši sa financovanie a nasledovať bude EIA. Rokuje sa aj o podpore Slovenska tejto výroby a o spolupráci s univerzitami. Ak všetko pôjde dobre, mohli by sa prvé batérie v tejto továrni vyrobiť už v roku 2018. Financovanie veľkovýrobní batérií pre nových investorov zaisťuje investičný fond Solideus.

Celý článok