Kategórie
Z domova

Novinka: Na trh prichádza nová generácia integrovaných fotovoltických panelov (BIPV) s progresívnou návratnosťou

Spoločnosť Onyx Solar vyrába vysokokvalitné priehľadné či farebné fotovoltické sklo, ktoré sa používa ako súčasť panelov integrovaných do plášťov budov či striech (BIPV). Ako novinku Onyx Solar ponúka zákazníkom možnosť až 85 % prefinancovania celej investície s poistením, a to všetko za veľmi výhodných podmienok.

Onyx Solar je v súčasnosti zavedený vo viac ako 60 projektoch na 5 kontinentoch sveta, z ktorých mnohé dostali prestížnu energetickú cenu LEEDS Platinum. Túto technológiu na výrobu šetrnej energie využívajú spoločnosti, ako je Apple, Samsung, Coca-Cola, Pfizer, Novartis a ďalšie. Na slovenskom trhu zastupuje Onyx Solar spoločnosť EKOTECHNIK Czech.

Čo ponúka technológia Onyx Solar?

Onyx Solar je unikátny systém fotovoltického skla, ktoré je integrované vo forme panelov do plášťov budov a striech (tzv. BIPV riešenie). Vďaka špičkovej technológii fotovoltického skla Onyx Solar získate nielen zdroj šetrnej solárnej energie, ale tiež celý rad ďalších výhod, najmä tepelne technických úžitkových vlastností.

BIPV riešenie od Onyx Solar možno spojiť s pridaním dvoj- či trojskiel ako kompletné okná, inštalovať na fasádach, svetlíkoch, strešných oknách, balkónoch alebo tiež v podlahe budov či na chodníkoch. Táto technológia dokáže odfiltrovať až 99 % ultrafialového (UV) žiarenia, 95 % infračerveného (IR) žiarenia a tiež výrazne vylepšiť tepelné a akustické vlastnosti plášťa budov.

Okrem ekologickej výroby energie Onyx Solar poskytuje budovám tepelnú a akustickú izoláciu. Riešenie umožňuje tiež reguláciu množstva slnečného žiarenia (svetla) v závislosti od použitej konštrukcie. Vďaka kombinácii aktívnych a pasívnych vlastností Onyx Solar je možné znížiť náklady na energetickú náročnosť budov aj o viac než 50 %.

Navyše, použité sklo pomáha udržiavať optimálnu vnútornú teplotu, čo vedie k významným úsporám energie na vykurovanie, ventiláciu a klimatizáciu (HVAC), a tým aj k zníženiu uhlíkovej stopy. Onyx Solar predstavuje plne integrovateľnú a kompatibilnú technológiu takmer s akýmkoľvek stavebným materiálom.
Návratnosť a financovanie

Podľa vyhlásenia výrobcu umožňuje BIPV riešenie dosiahnutie veľmi rýchlej návratnosti vlastnej investície. Vďaka jedinečnej technológii predstavujú náklady na výrobu solárnej energie len 0,01 USD/kWh.

Onyx Solar ponúka zákazníkom možnosť zaobstarať celé riešenie pomocou preferenčného exportného financovania vrátane poistenia. Na obstaranie investície možno získať úver vo výške 85 % z celej investície so splatnosťou 5 – 12 rokov. Náklady na splácanie investície možno kompenzovať pomocou úspor za vyrobenú energiu a za zateplenie.

Onyx Solar ponúka investorom výhodnú úrokovú sadzbu (CIRR), ktorá je pohyblivá (6 mesiacov ERURIBOR alebo LIBOR + rezerva). Ide o preferenčnú úrokovú sadzbu oproti štandardným sadzbám v krajine dovozcu. Na investíciu je potrebná nízka zálohová platba (15 % hodnoty kontraktu) a dodávateľ nepožaduje interné úverové limity.

Onyx Solar vyvinul špeciálny on-line nástroj na www.onyxsolar.com a aplikáciu pre smartfóny, ktoré komukoľvek umožňujú vypočítať hodnotu U tepelnej vodivosti systému s fotovoltickým sklom, ktorá je nižšia než 0,74 W/m2K (0,13 BTU/hft2 ºF). Táto hodnota je dôležitá, lebo určuje množstvo tepla, ktoré môže byť prenášané systémom FV skla. V konečnom dôsledku priamo súvisí s energetickou účinnosťou. Nižšia hodnota U znamená vyššiu tepelnú izoláciu, a teda vyššiu účinnosť.

Na výpočet hodnoty U potrebujete poznať konfiguráciu skla, ako je počet a hrúbka jednotlivých sklenených tabúľ tvoriacich zostavu skla. Takisto je nutná informácia o prípadných medzerách a polymérových fóliách, ak má byť sklo napríklad laminované.

Celý článok