Kategórie
Zo zahraničia

Volvo stavia na elektromobilitu a plánuje vyrobiť až milión vozidiel s alternatívnym pohonom

Švédsky výrobca automobilov Volvo vidí najväčšiu perspektívu v elektromobilite. Do roku 2025 chce vyrobiť milión vozidiel s alternatívnym pohonom. „Rozhodli sme sa ísť cestou elektrifikácie vozidiel a nie je žiadna cesta späť,“ uviedol Mats Anderson, šéf Volva v oblasti elektrických pohonov.

Prvý elektromobil do dvoch rokov

Švédska automobilka Volvo na konci roku 2015 informovala, že chystá elektrifikáciu svojho sortimentu. V tom čase tiež prvýkrát padla zmienka o čisto elektrickom vozidle. Svoj prvý elektromobil Volvo predstaví o dva roky a v útrobách sa bude ukrývať 100 kWh batéria.

Údaje o dojazde na jedno nabitie neboli zverejnené, ale podľa prvých odhadov by mal elektromobil Volva prejsť necelých 500 kilometrov. Napríklad Tesla Model S 100D zvládne s rovnakou kapacitou batérie prejsť zhruba 565 km.

Ústup od dieselov

Volvo pripravuje širokú paletu batérií, ktoré poslúžia vozidlám posadeným na nových platformách CMA a SPA. Volvo chystá aj pomerne širokú paletu výkonov elektromotorov, ktorá sa má pohybovať od 100 do 450 kW.

Ako väčšina ostatných automobiliek, aj Volvo reaguje na súčasný trend a očakáva, že v horizonte niekoľkých budúcich rokov diesle kompletne nahradí ponuka hybridných pohonných jednotiek.

„Rozhodli sme sa ísť cestou elektrifikácie vozidiel a nie je žiadna cesta späť. Preto dúfame, že naša spoločnosť bude mať v polovici budúceho desaťročia už milión takýchto áut,“ uviedol Mats Anderson, šéf Volva v oblasti elektrických pohonov.

Celý článok