Kategórie
Z domova

Začalo sa testovanie obrovského akumulátora s kapacitou 2,8 MWh z použitých batérií z elektromobilov

Konzorcium troch spoločností (Vattenfall, BMW a Bosch) v rámci projektu „Druhý život batérií“ vybudovalo v Hamburgu nové batériové úložisko energie s kapacitou a výkonom vo výške 2,8 MWh / 2 MW. Toto úložisko je unikátne, pretože sa skladá z 2 600 batériových modulov pochádzajúcich zo stovky elektromobilov.

Obrovské batérie na stabilizáciu rozvodnej siete

Cieľom spoločného projektu, na ktorom sa podieľajú spoločnosti Vattenfall, Bosch a BMW, je zmysluplné využitie 2 600 recyklovaných batérií, ktoré boli primárne využité v elektromobiloch a hybridných vozidlách.

Novú obrovskú batériu v Hamburgu bude využívať energetická spoločnosť Vattenfall na stabilizáciu rozvodnej siete. Jej 2 MW výkon je dostupný počas niekoľkých sekúnd. Elektrina z tejto batérie sa dodáva na primárny trh rezervnej elektriny, ktorá slúži na reguláciu frekvencie v 50 Hz sieti v Nemecku.

Nemecko a Veľká Británia patria k priekopníkom medzi európskymi krajinami, v ktorých sa začínajú využívať veľké batérie pre energetiku. V rámci projektu „Druhý život batérií“ však nejde o nové batérie, ale o opätovné využitie doslúžených batériových modulov z elektromobilov BMW i3 a plug-in hybridu BMW i8.

Projekt bol uvedený do prevádzky v septembri tohto roka a jeho testovanie by malo trvať až do roku 2018.

Celý článok